Roadtrip po Slovensku #1: Ako hodokonale naplánovať?

21.9.2017

 
Úvod > Blog > Roadtrip po Slovensku #1: Ako hodokonale naplánovať?


Každý rok cestujeme do zahraničia tisícky kilometrov k moru, do hôr či za históriou. No často ani nepoznáme vlastnú krajinu. Nádherné hory, jazerá a jaskyne. Čarovné hrady, zámky a mestá, ktoré dýchajú históriou. Nové zážitky, ľudia, zvyky a dokonca nárečia. Vydajte sa s nami na roadtrip po Slovensku. Čo všetko na takýto výlet potrebujete? Ako naplánovať cestu? Ako vidieť a zažiť čo najviac za krátky čas? V dvoch častiach nášho seriálu sa dozviete všetko potrebné. 

Viete, v čom je výnimočná dovolenka na Slovensku? Nepotrebujete cudzí jazyk a nemusíte si zamieňať peniaze za lokálnu menu. Viete, čo môžete očakávať, poznáte ceny potravín a všetko máte relatívne blízko. Na roadtrip po Slovensku navyše nepotrebujete mesiac voľna, ale pár predĺžených víkendov. Cestovať a spoznávať krajinu môžete po celý rok.


Pocestujete autom, či?

Hoci bez auta by to nebol roadtrip, Slovensko môžete precestovať aj vlakom či autobusom. Na dlhšie trasy je však rozhodne pohodlnejšie cestovať autom a pokiaľ nie ste študent, je to aj ekonomickejšie.

Nemáte vlastné? Môžete si auto aj požičať. Dôležité je, aby malo dobrú spotrebu, klimatizáciu a dostatok priestoru na vašu batožinu. V tomto prípade sa o servis vozidla pravidelne stará firma, takže s ním pred dlhšou cestou ani po nej nemáte žiadne starosti. Prenájom auta sa vám preto niekedy oplatí viac, ako vyjsť za hranice s vaším vlastným starším vozidlom.
 


Kedy a kde sa vám oplatí tankovať

Ak už ste niekedy šoférovali po diaľnici, tak určite viete, že ceny pohonných hmôt sú tam najdrahšie. Pokiaľ chcete ušetriť, tankujte mimo diaľnice. Niektoré pumpy majú zvýhodnené ceny o pár centov počas víkendov, od piatka do nedele. Na cestách tankujte priebežne, aby ste neostali na rezerve.

Kvalitou paliva sa podľa testov jednotlivé značky až tak nelíšia, záleží skôr od konkrétnej čerpacej stanice. Testy kvality pohonných hmôt pravidelne vykonáva Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v spolupráci s akreditovaným laboratóriom VÚRUP. Pozrite si ich výsledky za rok 2017. Zle dopadli najmä malé lokálne pumpy.
 


Nabaľte si zásoby vody a jedla

Pokiaľ chcete vidieť a zažiť čo najviac, mali by ste pravidelne piť a jesť. Telo aj na obyčajnú chôdzu spotrebuje “palivo”. To platí hlavne pre ľudí bez kondičky. Predpokladáme, že plánujete veľa chodiť. Pár fliaš vody a zásoby sa vám do kufra určite zmestia.

Jedlo plánujte aspoň deň vopred, inak skončíte v pouličnom bufete na langoši. V ňom by ste výživu hľadali len ťažko, akurát z neho môžete mať ťažký žalúdok. Obyčajná chôdza bude preto o to náročnejšia. Vďaka Google recenziám či aplikácii Tripadvisor viete v akomkoľvek meste nájsť dobrý podnik. Navyše môžete ochutnať lokálne špeciality podľa pôvodných receptúr. Na vašom mieste by sme neprešli napr. cez Skalicu bez kúpy trdelníka či cez Zázrivú bez ochutnávky korbáčikov. Ten rozdiel spoznáte.

Ak ste za rýchly výživný obed a nechcete utrácať peniaze v reštauráciách, nabaľte si tuniaky, lososa či kvalitnú šunku v konzerve, zeleninu, nejaké zdravšie krekry, sušené i čerstvé ovocie. :) Všetky tieto potraviny vydržia aj vyššie teploty. Pre istotu ich ale nechajte v termotaške. Tá by vám na cestách nemala chýbať. Niektorí cestomaniaci si ale radšej kúpia pravú auto-chladničku – luxus, vďaka ktorému si na ceste doprajete aj chladené potraviny.
 

Doprajte si kvalitný spánok

Ďalšia banálna rada? Veru tak, na základné veci často v húfe vybavovačiek zabúdame. A hoci sa vyspíte aj na zadnom sedadle auta alebo v stane, kvalita spánku bude veľmi nízka.
 


Ak si chcete dovolenku aj užiť, pomôže vám v tom kvalitná posteľ a sprcha. Nájdite si penzión, lacnejší hotel či využite aplikáciu Airbnb, ktorá sprostredkúva ubytovanie. V ponuke nájdete buď izbu u niekoho doma, celý byt, ale už aj komerčné apartmány.
 

Ďalšie veci, ktoré by ste si mali nabaliť

Dezinfekciu na ruky. Hlavne, ak neplánujete obedovať v reštaurácii. Aj keď si na pumpe umyjete ruky, otvoríte kufor alebo dvere auta a ruky sú znovu špinavé. Pokiaľ ste na cestách dlhšie, organizmus je o to viac unavený a menej odolný voči baktériám. Preto je dobré mať po ruke dezinfekciu.

Pálenku. Samozrejme, taktiež na dezinfekciu. Koleno či lakeť si pri páde ľahko rozbijete, a to nemusíte ani behať po horách. Prvá pomoc pri takýchto úrazoch je pálenka. Leje sa však na ranu, aj keď panák neublíži, pokiaľ nie ste jediný šofér posádky.

Parťáka na cestu. Obdivujete ľudí, ktorí cestujú sami? Aj to je možnosť. Človek je však sociálny tvor. Preto s partnerom či rovno s partiou sa vám cestuje lepšie, či už kvôli zábave, alebo z praktických a navigačných dôvodov. Izba pre dvoch je tiež výhodnejšia, ako tá pre jedného. Už premýšľate, koho by ste si zobrali?

Power banku. Toto zariadenie dokáže dobiť elektroniku pomocou USB. V dnešnej dobe telefón využívate celý deň, či už ako navigáciu, alebo namiesto fotoaparátu. Power banka ho znovu rýchlo nabije. Pri jej kúpe, ak možno, nešetrite. Veľkosť kapacity je v tomto smere rozhodujúca. A keď už sme pri tých mobiloch, viete ktoré appky sa vám na ceste zídu? Dozviete sa to v nasledujúcom článku.

*MK*