PRASKNUTÉ ČELNÉ SKLO AUTA? AKO SI S NÍM PORADIŤ

21.9.2017

 
Úvod > Blog > Prasknuté čelné sklo auta? Ako si s ním poradiť


Najmä cez zimu na vás počas jazdy číha množstvo kamienkov vystreľujúcich spopod kolies okoloidúcich vozidiel. Z času na čas sa jeden zaborí do vášho čelného skla. A nezanechá po sebe drobnú bodku, ale slušný škrabanec, ktorý po čase vyvrcholí prasknutím a výmenou celého okna. Prípadne vás táto drobná preliačenina pripraví o technické osvedčenie vozidla. Ako to vyriešiť? Inšpirujte sa dnešným návodom.

Prečo je škrabanec vôbec taký problém? Hlavne v tuhej zime a vo vysokých horúčavách je sklo náchylnejšie prasknúť, ak puklinu neopravíte. Preto by ste ani s drobnou dierkou nemali jazdiť dlho. Existujú špeciálne náplasti na prasknuté sklo, ktoré ho udržia v celku, kým dôjde k oprave.
 


Ako opraviť čelné sklo auta doma

Ak ste dostatočne šikovný a máte na to čas, niektoré škrabance viete zaceliť aj doma v garáži alebo pred panelákom. Na začiatok si ale prečítajte, aké pukliny by ste doma radšej opravovať nemali:

- tie, ktorých plocha je väčšia ako minca,
- príliš hlboké dierky, ktoré zasahujú do strednej vrstvy skla,
- praskliny v tvare pavučiny,
- a poškodenia, ktoré vznikli menej ako 10 cm od okrajov sklenej plochy.

Každý takýto škrabanec je potenciálnou hrozbou pre celé okno a pre bezpečnosť posádky auta. Ani v autoservise vám negarantujú opravu bez rizika poškodenia celého okna a jeho následnej výmeny.

Ale vráťme sa k domácej oprave. Ako na to? Kúpite si sadu na opravu čelného skla a postupujte podľa návodu. Samozrejme, pomôže vám aj tento video návod. Hoci je v angličtine, je celkom zrozumiteľný:
 

 


V skratke podľa video návodu:

Potrebujete zistiť, či je puklina vhodná na opravu doma. Pred samotnou opravou si čelné sklo trochu vyhrejete, ale nemali by ste ho vystavovať priamemu slnku. Podlepíte si zvnútra auta miesto, kde je škrabanec, aby ste ho dobre videli.

Najskôr vyčistíte dierku od drobných úlomkov a špiny. Potom zacelíte prasklinu živicou. Následne odsajete vzduch. Pomôže, ak mierne (nie príliš rázne, ale nie príliš slabo) poklepete po povrchu skla v okolí škrabanca. Celý proces zacelenia štrbiny trvá zhruba hodinu v tieni alebo cca 15 minút na slnku. Profesionáli využívajú na stvrdnutie živice UV žiarenie. Posledným krokom je odstránenie vytvrdzovacieho prúžku žiletkou tak, aby ste nepoškodili pekne zacelené okno.

V čom je trik kvalitnej domácej opravy? Robiť kroky opatrne, ale nie priveľmi opatrne. Ako nájsť kompromis? Buď máte prirodzený talent, alebo skúsenosti. V opačnom prípade by sme radšej auto zaniesli k profesionálovi.

Ceny za opravy autoskla sa pohybujú od 20 do 70 eur. Podľa závažnosti praskliny. No nezabúdajte, že je to stále malá cena oproti výmene celého čelného skla.


Preplatenie škody poisťovňou

Oplatí sa vám bojovať za preplatenie škody poisťovňou? Pokiaľ nemáte havarijnú poistku, ale chcete, aby to zaplatila poisťovňa toho, kto vám škodu spôsobil, tak to závisí od miery poškodenia. Kvôli obyčajnému škrabancu by sme tento proces nepodstupovali. Stál by vás omnoho viac času a energie, než keby ste si drobnú prasklinu zacelili sami či v autoservise.
 


Keby však išlo o seriózne poškodenie a narušenie okna, vyskúšajte zabojovať. Tu však už na začiatku musíte prinútiť auto, ktoré vám škodu spôsobilo, zastať na krajnici. Následne získať jeho priznanie a spísať zápis o škodovej udalosti. Druhou možnosťou je kamerový záznam z vášho auta ako dôkaz. Treťou je svedectvo dvoch osôb. A to je len začiatok. Na internete nájdete množstvo cenných rád, ako si poradiť v tomto smere. Držíme vám palce. :)

*MK*