PARKOVANIE AJ V CENTRE BRATISLAVY ZDARMA: AKO, KEDY A KDE?

18.2.2018

 
Úvod > Blog > Parkovanie aj v centre Bratislavy zdarma: ako, kedy a kde?


Aj keď nebývate či nepracujete v Bratislave, určite ste už počuli o jej problémoch s parkovaním. Pre nedostatok parkovacích miest neraz vidno autá odstavené na chodníkoch, na prechodoch a iných miestach, kde nemajú čo robiť. Kde zaparkovať počas dňa, keď chcete vybaviť úrady, naobedovať sa v reštaurácii alebo ísť na kávu v centre mesta? A dokonca zadarmo? Ako funguje parkovanie na letisku, autobusovej či železničnej stanici? A kde by ste vozidlo určite nemali nechať? Či už máte svoje alebo požičané auto, pozrite si užitočné tipy na parkovanie v Bratislave.


Kedy a kde zaparkovať v centre mesta zadarmo

Kedy a kde zaparkovať v centre mesta zadarmo? Mimo štandardných platených parkovísk s rampou môžete v centre zaparkovať aj v tzv. zóne. Ulice sú vyznačené modrou značkou platené parkovanie. To platí cez pracovné dni v čase od 8:00 do 16:00. Takže, keď si potrebujete niečo vybaviť na úradoch a pod., poplatkom sa nevyhnete. Iba ak by ste parkovali v najbližšom nákupnom centre, ale o tom za chvíľu. Ceny parkovného sa v tejto zóne pohybujú od 0,60 € za pol hodinu. Platíte SMS-kou alebo prostredníctvom automatu.
 


Avšak cez víkendy a pracovné dni mimo vyhradených hodín na nich parkujete zadarmo. Takže pokiaľ máte podvečerné stretnutie v kaviarni, pokojne sa do mesta môžete vybrať autom. Zopár voľných miest sa vždy nájde. 

Chcete si niečo vybaviť v meste alebo sa naobedovať v centre, ale nechcete platiť poplatky za parkovné? Zaparkujte v nákupnom centre na pár hodín zdarma. Nákupné centrum s najvýhodnejšou polohou v Bratislave je Eurovea. Auto v nej počas pracovných dní odstavíte na 3 hodiny zadarmo, každá ďalšia hodina je spoplatnená sumou 2,50 eur.


Keď ste na výlete a chcete parkovať zdarma celý deň

Pod zrekonštruovaným Starým mostom spontánne vzniklo záchytné parkovisko. Využívajú ho miestni i turisti, ktorí prišli do Bratislavy autom. Na Tyršovom nábreží z Petržalskej strany môžete totiž parkovať celý deň zdarma. Dnes už je parkovisko značne plnšie než pred pár rokmi, keď cez Starý most ešte nepremávala električka, resp. samotný most ešte nestál. Teraz sa z Petržalky priamo do centra na Šafárikove námestie odveziete električkou za 70 centov alebo si urobíte príjemnú prechádzku po moste.

Výhodou tohto parkoviska je tiež to, že v okolí sa nachádza priestor na turistiku a bicyklovanie. V bezprostrednej blízkosti nájdete aj nákupné centrum, mestskú pláž či kvalitnú reštauráciu priamo na Dunaji.


Vyhnite sa papuči či odťahovke

Kde by ste rozhodne nemali parkovať? Predovšetkým na miestach, kde bránite plynulosti dopravy. Papuču vám s radosťou nasadia aj vtedy, keď zaparkujete príliš blízko priechodu pre chodcov. Ako ďaleko teda parkovať od priechodu? Nemali by ste nechať auto vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred dopravnou značkou “Priechod pre chodcov”. Mimochodom, toto platí na celom Slovensku, nielen v Bratislave.
 


Logicky sa vyhnite aj súkromným parkovacím miestam. Väčšinou sú označené veľkým bielym X na zemi a modrou dopravnou značkou “Reservé”. Majiteľ sa s vami babrať nebude.
 

Parkovanie zdarma na letisku, železničnej či autobusovej stanici?

Parkovanie na Letisku Bratislava

Ak idete na letisko niekoho vyzdvihnúť či zaniesť, môžete využiť krátkodobé parkovanie priamo pred letiskom (P1) zdarma na 15 minút. Pokiaľ sa chystáte na dlhšiu cestu či dovolenku, platené parkovanie (P2) vás bude stáť 20 eur za deň. Obe parkoviská sú ohraničené rampami.
 

Parkovanie na Hlavnej (železničnej) stanici

Na Hlavnej stanici môžete taktiež využiť krátkodobé parkovanie zdarma priamo pred stanicou. V tomto prípade iba na 5 minút. Nie je tam však žiadna rampa a časovač, ktorý by vás obmedzoval. Na druhej strane je veľká šanca, že tam nebude voľné miesto, a to nielen kvôli množstvu taxíkov. Taktiež nižšie pri stanici nájdete cca desať miest bez poplatku, ktoré sú ale takmer stále plné.
 


V rámci dlhodobého parkovania môžete využiť “akciu” na bezplatné parkovanie pre tých, ktorí majú spiatočný lístok, ak splnia niekoľko podmienok, max. však na 72 hodín. Bežné platené parkovanie na stanici vás bude stáť 15 eur za deň.
 

Parkovanie na Autobusovej stanici

Kedysi by ste pred starou autobusovou stanicou zadarmo zaparkovali iba cez víkend. Dočasná, oveľa modernejšia, autobusová stanica má oproti tomu výhodu, že parkovať môžete zadarmo po celý čas. Samozrejme, vďaka tejto výhode nie je veľmi kde. Nachádza sa blízko centra mesta a kancelárskych budov, takže tento parkovací priestor (pred budovou Alzy) je počas pracovných dní poriadne plný.

Pokiaľ chcete pohodlne vyložiť niekoho na stanici, majte dostatočnú časovú rezervu. V úzkej uličke vznikajú malé, ale intenzívne dopravné zápchy. Cez víkendy je toto parkovisko prázdnejšie.

Áno. Keď všetci “Bratislavčania” migrujú na víkend domov, v Bratislave sa dá hýbať aj relatívne pohodlne zaparkovať. Cez pracovný týždeň je to skôr umenie. Dúfame, že vám naše tipy pomôžu. :)

*MK*