Kupujete ojazdené auto? Na týcho 7 vecí by ste si mali dať pozor

20.10.2017

 
Úvod > Blog > Kupujete ojazdené auto? Na týcho 7 vecí by ste si mali dať pozor


Plánujete si kúpiť auto, ale neviete, kde začať. Hlavou vám víri množstvo otázok: Ako si vybrať? Čo skontrolovať pri obhliadke vozidla? Ako zistím, či je to dobrá cena? Oplatí sa mi kúpiť auto zo zahraničia? Odpovede na tieto a ešte ďalšie otázky sa dozviete v tomto článku. Na záver vám ukážeme, ako si celý proces zjednodušiť. Poďte sa s nami pozrieť, ako postupovať pri kúpe ojazdeného vozidla.

Nové alebo ojazdené auto? Táto otázka prebehla hlavou snáď každému, kto uvažoval o kúpe auta. Nové predstavuje istotu. Máte ho v záruke, ale stojí značne viac peňazí.

Ojazdené auto je lacnejšie, ale na druhej strane neviete, čo očakávať. To posledné, čo chcete, je platiť vysokú sumu za následné opravy. Aby ste sa tomuto vyhli, mali by ste pred kúpou získať čo najviac informácií o vozidle.

Auto z druhej ruky kúpite buď v bazári, alebo priamo od majiteľa. Bazár síce pôsobí dôveryhodnejšie, ale v oboch prípadoch ide o rovnakú mačku vo vreci. Preto vám ukážeme, čo by ste v tom “vreci” mali hľadať.
 


Ako si vybrať favoritov podľa inzerátu

Viete, ako zistíte dobrý pomer ceny a kvality inzerovaného vozidla? Jednoducho si prečítajte viac inzerátov rovnakých modelov s podobnými parametrami. Uvidíte, ako sa hýbe cenová ponuka. Na základe toho potom viete zjednávať, keď sa stretnete s predajcom.

Že vy nie ste ten typ človeka, ktorý rád jedná o cene? Aspoň to vyskúšajte. Každá ušetrená stovka sa vám zíde na prípadné nečakané opravy. Stať sa môže všetko. S tým musíte pri ojazdenom vozidle rátať.


Zo Slovenska alebo zo zahraničia

Zistite si aj to, koľko majiteľov malo dané vozidlo, ako sa oň starali a odkiaľ vlastne pochádza. Auto zo Slovenska kúpite jednoduchšie než zo zahraničia. Ideálne je, aby malo len jedného majiteľa, ktorý ho pravidelne kontroloval v autorizovanom servise, a mal by mať k nemu aj servisnú knižku.

Pri kúpe auta zo zahraničia vás čaká zložitejší proces. Ak už uvažujete nad autom zo zahraničia, oplatí sa vám kúpiť novšie vozidlo, napr. z Rakúska, Nemecka alebo zo Švajčiarska.
 


Musíte však vybavovať viac papierov (vrátane prekladu dokladov), platiť vyššie poplatky a navyše zabezpečiť dopravu na Slovensko. S tým vám zhodou okolností vieme pomôcť. Takže, ak chcete prepraviť auto na Slovensko, dovoz áut zo zahraničia zabezpečuje aj naša autopožičovňa.

Na čo si dať pozor pri kúpe auta

Rada nad zlato znie: Nájdite si známeho, ktorý sa vyzná v autách a pôjde s vami obhliadnuť vozidlo. To je naozaj najlepšie. Ak takého človeka nenájdete, buďte pri kúpe aspoň zdravo podozrievavý.

1. Skontrolujte reálny stav vozidla oproti inzerátu.

Sedia napr. najazdené kilometre? Áno, pretáčanie tachometru je na Slovensku štandardná praktika. Stav najazdených kilometrov si viete overiť, ale nie je to jednoduché. Pri servisných prehliadkach sa tieto údaje zaznamenávajú. Skúste preto vyhľadať informácie cez seka.sk alebo ko.sk podľa VIN čísla. Aj keď nie vždy sa vám to podarí. Keď to nepôjde, nezúfajte. Dôležitejšie než stav najazdených kilometrov je to, ako sa oň majiteľ staral

2. Pozrite sa pod kapotu.

Preskúmajte stav oleja a čistotu nemrznúcej kvapaliny. Akákoľvek pena a nečistoty nie sú dobrým signálom. Ak sa dá dohodnúť s predávajúcim, absolvujte pred kúpou prehliadku v servise.
 


3. Overte si pravdivosť VIN čísla.

Porovnajte si VIN číslo na karosérii (nájdete ho pod kapotou alebo v kufri) s tým, ktoré je zapísané v technickom preukaze. Ak sa nezhoduje, pravdepodobne je VIN číslo falšované či auto kradnuté. Samozrejme, aj ostatné údaje v technickom preukaze musia sedieť.

4. Prehliadnite si stav karosérie.

Fotky môžu klamať, preto si auto prezrite zblízka. Hľadajte škrabance, pukliny, hrdzu, preliačeniny či lak inej farby. V závislosti od ich rozsahu signalizujú, že bolo auto poškodené alebo dokonca nabúrané.

5. Skontrolujte funkcie a výbavu od základov.

Stierače stierajú? Svetlá svietia? Okná sa dajú sťahovať? Radšej sa presvedčte, že všetko funguje teraz, ako neskôr zháňať servis.

6. Urobte skúšobnú jazdu aj mimo mesto.

Prečo? Aby ste mali možnosť vyskúšať všetky rýchlostné stupne a overiť si funkciu spojky. Jej výmena tiež nie je lacná.
 


7. Opýtajte sa na všetky kľúče.

Možno znovu triviálna záležitosť, ale nechcete riskovať, že si majiteľ nechá jeden kľúč od auta a vy jedného krásneho dňa nájdete “vybrakované” auto.


Ako sa všetkému elegantne vyhnúť?

Pokiaľ nemáte chuť sa týmto všetkým zaoberať, existuje aj jednoduchšie riešenie. Viete, ktoré auto sa samo čistí a opravuje, ak sa niečo pokazí? To požičané. Prenájom auta je pre vás najvýhodnejší vtedy, keď jazdiť potrebujete iba párkrát do roka. O nič sa nestaráte. Navyše sa nemusíte obmedzovať na jeden model. Požičajte si úsporné auto na dlhšie cesty k moru, SUV na hory, biznis model na pracovnú cestu či mikrobus na výlety s celou partiou. Vždy podľa vašich potrieb a prianí. Hľadáte spoľahlivú požičovňu áut v Bratislave? Sme tu pre vás. :)

*MK*