ALKOHOL ZA VOLANTOM: KOĽKO A AKO DLHO PRED JAZDOU MÔŽETE VYPIŤ?

21.12.2017

 
Úvod > Blog > Alkohol za volantom: koľko ako dlho pred jazdou môžete vypiť?


Vitajte pri tejto sviatočnej téme. Pijeme na vianočných trhoch, počas vianočných sviatkov, na Silvestra. Pijeme na návšteve u babky, u strýka, u sestry či u bratranca z tretieho kolena. Prípitok sem, prípitok tam a potom za volant. Podľa ľudí sú sviatky obdobím radosti a pokoja. Podľa štatistík sú obdobím dopravných nehôd spôsobených práve alkoholom. Zaujíma vás, ako dlho ostáva v krvi? Ako ho rýchlejšie odbúrať? A aké pokuty vám hrozia za šoférovanie pod vplyvom? Rozhodne čítajte ďalej.

Podľa štatistík na aktuality.sk je alkohol za volantom príčinou až 964 nehôd, a to iba za prvú polovicu roka 2017. Väčšina z nehôd sa stala počas kratších ciest z návštev či osláv. Tieto jazdy podceňujeme hlavne kvôli tomu, že trasu máme naučenú. No stačí chvíľka nepozornosti a aj za triezva môže dôjsť k nehode. Najmä v zime, keď sú cesty o dosť šmykľavejšie.
 


Pokuty za alkohol za volantom

Viete, aká je tolerovaná hranica alkoholu v krvi na Slovensku a v Česku? Presne 0,0 promile. Ak sa však chystáte na sviatky do nejakej z európskych krajín, v Poľsku máte povolených 0,2 promile a v takmer všetkých ostatných štátoch tolerujú hranicu 0,5. Výnimkou je Veľká Británia, kde vám prejde až 0,8 promile.

Na Slovensku môžete za alkohol za volantom dostať pokutu od 300 do 800 eur. A čo ďalšie európske krajiny? Tak napríklad vo Veľkej Británii sa platia najvyššie pokuty (viac ako 5 000 eur). Vysoké pokuty (od 500 eur) vám hrozia vo Švajčiarsku, Taliansku i v Nemecku. V Rakúsku je to podobne ako na Slovensku. Na druhej strane v Chorvátsku a v Česku sú pokuty najnižšie (od cca 100 eur).

Zaplatenie pokuty v prípade, že šoférujete po požití alkoholu, je asi ten najmenší trest. Horšie by bolo, keby ste spôsobili zranenie sebe, svojim blízkym alebo niekomu ďalšiemu. Nehovoriac o dokaličenom aute a jeho oprave. Váš vodičský preukaz môže byť zadržaný až na obdobie troch rokov (vrátenie dokladov je finančne a časovo náročný proces plný byrokracie). Naozaj by ste toto všetko chceli riskovať?


Koľko môžete vypiť – muži vs. ženy

Hoci ženy počas histórie ľudstva bojujú za rovnoprávnosť, vo svete odbúravania alkoholu pravdepodobne nevyhrajú. Ženskému telu totiž vo všeobecnosti trvá dlhšie, kým sa zbaví zvyškov alkoholu. Samozrejme, odbúravanie alkoholu je individuálne. Ovplyvňuje ho aj váha a metabolizmus konkrétneho človeka.

Ako dlho pred jazdou a čo môžete vypiť? Podľa portálu noviny.sk by ste mali byť úplne triezvy dve hodiny po vypití jedného poldeci. Šoférovať by ste mohli dve a štvrť hodiny po vypití jedného pol litra piva. A takmer tri hodiny trvá odbúranie alkoholu po vypití pohára vína.
 


Ako zistiť, či si môžete sadnúť za volant? V ideálnom prípade, ak ste šofér, nepite vôbec. Vtedy máte absolútnu istotu. Pokiaľ však nechcete uraziť hostiteľa, zvoľte si zlatú “polovičnú” cestu – malé pivko namiesto veľkého, iba deci vína alebo mini štamprlík. Odhaliť, či si môžete po požití alkoholu sadnúť za volant, vám pomôže alkohol tester. Orientačne vám poradí aj online tester alebo mobilná aplikácia. Spoľahlivý je však iba reálny dychový test dostupný v obchodoch.


Tipy, ako rýchlejšie vytriezvieť

Chcete podporiť odbúravanie alkoholu zo svojho tela? Začnite už pred prvým pohárikom, a to tým, že sa najete. Spolu s alkoholom pite dostatočné množstvo nealka. Najlepšia je čistá voda alebo minerálka. Pomáha aj šťava z citrusov či káva s kofeínom.

Po prehýrenej noci sa určite naraňajkujte aj napriek tomu, že žalúdok protestuje. Upokojiť ho môžete kolou. Samozrejme, všetko s mierou.

Tieto tipy nemusia fungovať u všetkých, ale mali by ste ich otestovať sami na sebe. No a pravidelným športom celkovo zrýchlite svoj metabolizmus, takže už dnes by ste mali skočiť do fitka. :)

Prajeme vám krásne, pokojné a triezve sviatky! A tiež veľa úspešne najazdených kilometrov v roku 2018!

*MK*