AUTOMOBIL BUDúCNOSTI.
jE ELEKTROMOBIL TO PRAVÉ PRE VáS?

30.6.2018

 
Úvod > Blog > Automobil budúcnosti. Je elektromobil to pravé pre vás?

elektromobil

Ekologická jazda bez emisií. Inteligentné systémy. Nízke prevádzkové náklady. Aj vy ste už premýšľali nad kúpou elektromobilu? Čo všetko to obnáša? Nazrite s nami do sveta elektrických áut. Zoznámte sa s výhodami i nevýhodami elektrických vozidiel v praxi.
 

Rýchlokurz elektromobilov

Dajme si rýchly prehľad zo sveta elektromobilov a hybridov. Aký je medzi nimi vlastne rozdiel?

Klasický hybrid obsahuje elektromotor s batériou, ale tiež využíva palivovú nádrž. Pri jazde sa vzájomne dopĺňajú. Čiže auto ide buď na elektrický, palivový, alebo kombinovaný pohon. Avšak nemôžete ho nabíjať z externého zdroja, ale musíte sa spoľahnúť na generátor elektriny alebo rekuperačný systém v aute.
 
Na rozdiel od neho má tzv. plug-in hybrid väčšiu kapacitu batérie, a teda je nutné dodávať energiu z externého zdroja, napr. z nabíjacej stanice. Počas jazdy funguje podobne ako full hybrid. Kombinuje elektrický a palivový pohon podľa potreby.

plug-in hybrid

Napokon tu máme čisté elektrické vozidlá bez palivovej nádrže. Energiu “tankujete” na nabíjacích staniciach, prípadne doma. Rekuperačný systém zase reguluje dobíjanie batérií počas jazdy a optimalizuje spotrebu. 
 

Výhody vs. nevýhody elektrických áut

Počet majiteľov elektromobilov stúpa. Nielen kvôli ekologickej jazde bez emisií, ale aj kvôli nízkym prevádzkovým nákladom. Tak prečo nemá elektromobil každý?
 
Azda najväčšou praktickou nevýhodou elektrických áut je krátky dojazd. Výrobcovia uvádzajú veľmi optimistické odhady dojazdu, ktoré často nerátajú s reálnou spotrebou energie na klimatizáciu, počúvanie rádia, nabíjanie telefónu a iných interakcií vodiča s autom počas jazdy. V tomto smere vedie medzi automobilkami Tesla s ich veľkokapacitnými batériami. Doháňa ich ale vylepšený Renault Zoe, ktorého výrobca avizuje dojazd až 400 km.
 
nabíjanie elektromobilu

Aj napriek vyšším obstarávacím cenám elektromobilov v porovnaní s ich palivovými bratrancami, sa nájdu modely áut, ktoré si vie dovoliť aj bežný smrteľník. Navyše v najbližších rokoch môžeme očakávať masovejšiu výrobu, ktorá bude sťahovať ceny dole. Takže o jeden problém menej.
 

Otestujte si elektromobil v praxi

No momentálne sú ceny také, aké sú. A vy ste možno typ, ktorý si rád veci otestuje v praxi, skôr ako si kúpi drahú elektronickú hračku. Preto vám na začiatok odporúčame napr. prenájom elektromobilu Hyundai IONIQ Electric (od 70 eur na deň). Uvidíte, čo toto ekologické autíčko dokáže. Predtým si môžete pozrieť aj podrobnú recenziu, ktorú nakrútili chlapci z portálu TOUCHIT.
 
Ste zvedavý, aké elektromobily sa vo svete najviac predávajú? K najpredávanejším elektrovozidlám za rok 2017 patrili, okrem už spomínaných Hyundai IONIQ a Renault Zoe, aj BAIC EC, Nissan Leaf, JAC iEV 5, Tesla Model S, Model 3, a tiež Model X, ale aj Chery EQ1 a Volkswagen e-Golf.
 

Kde “tankovať” energiu

Áno, komfort pre majiteľov elektrických áut ešte nie je taký ako pri palivových motoroch, kedy nájdete pumpu na každom druhom rohu. Pokiaľ si do systému auta zadáte cieľ, ktorý bude príliš ďaleko, inteligentný elektromobil vám pesimisticky ohlási, že pravdepodobne neprídete do cieľa. Preto vám vzápätí ponúkne vyhľadať najbližšiu nabíjaciu stanicu. Na východ od Bratislavy ich ale nie je toľko, koľko by ste si želali.
 
Môžeme však očakávať, že postupom času budú výrobcovia zväčšovať kapacitu batérií, a tiež budú vznikať nové a efektívnejšie nabíjacie stanice. Už dnes nájdete napr. v hlavnom meste viac ako 20 nabíjacích staníc pre elektromobily.

nabíjacia stanica pre elektromobily

Tradičná nabíjacia stanica čerpá energiu zo siete. Tá najmodernejšia obsahuje batérie, ktoré sa priebežne dobíjajú. Následne dodáva energiu buď z batérie, zo siete, alebo kombináciou týchto zdrojov, v konečnom dôsledku ale rýchlejšie než bežná stanica.

Našťastie si majiteľ elektromobilu môže svojho elektrického tátoša nabiť aj doma. Na druhej strane toto trvá niekoľkonásobne dlhšie. Dokonca až 12 hodín v závislosti od konkrétneho auta. Ale ak auto nabijete v noci, ráno môžete vyraziť na cesty.
 

Elektromobil? Kedy áno a kedy nie

Elektromobil je auto ideálne do (hlavného) mesta a na dochádzanie do práce z priľahlých miest a dedín. Na druhej strane sa tak celkom nehodí na dlhé trate cez celú republiku.
 
Chystáte sa na dlhšiu cestu elektromobilom? Vždy si premyslite, kde si dobijete baterky. Rátajte pritom s tým, že cesta sa vám predĺži minimálne o hodinu až dve, pokým sa auto nabije. Samozrejme, všetko je o zvyku. A vy ste možno človek, ktorý sa nikam neponáhľa. Je vám zachovanie planéty prednejšie než vlastné pohodlie? Bodaj by takých ľudí, ako ste vy, bolo viac! :)
 

*MK*