PRíBEH LEGENDY: VTIPNé MASOVé AUTíčKO ALEBO BMW, AKO HO NEPOZNáTE

20.5.2018

 
Úvod > Blog > Príbeh legendy: Vtipné masové autíčko alebo BMW, ako ho nepoznáte
BMW ako ho nepoznáte


Poznáte skratku BMW, ale už vám ani nenapadne, z akého názvu vznikla? Je to z nemeckého Bayerische Motoren Werke. Dokonca sa vlajka Bavorska premietla i do loga spoločnosti. BMW počas svojej viac ako 100-ročnej histórie zažila éru výroby leteckých motorov, motocyklov a masových áut. Dokonca na chvíľu prestala existovať. Ako sa teda z Bavoráka stala ikona? Pozrite si krátky príbeh, ktorý sa nezaobišiel bez “havárií”.
 
Spája sa vám značka BMW s leteckými motormi? Nie? Ale práve nimi to všetko začalo pred viac ako 100 rokmi. Po prvej svetovej vojne však firma dostala zákaz výroby. Preto sa preorientovala na výrobu motocyklov. O desať rokov neskôr vyrobila spoločnosť BMW prvé auto s výnimočným motorom. Nepredstavujte si ale nič luxusné. Názov BMW Dixi prislúchalo výzoru auta, ktoré bolo licencovanou kópiou Austin 7 z Anglicka.

BMW dixi a motorka

 

BMW počas vojny zažilo krušné chvíle. Nové začiatky prišli po vojne v 1948. Celé Nemecko sa stavalo na nohy. BMW však ľudí usádzalo na motorky. Automobilovú výrobu značka obnovila až v roku 1952. Stavila na luxusné limuzíny, ktoré si chcel každý kúpiť, ale nik si ich nemohol dovoliť. Potrebovali krízové riešenie. Výsledkom bolo niečo ako... auto. Vtipná malá masová BMW Isetta sa v roku 1955 stala trhákom.

bmw isetta

Zdroj: www.auto-salon-singen.de


Vďaka tomu si značka mohla dovoliť opäť čosi luxusnejšie, a to výrobu kabrioletu, ktorého cena sa dnes šplhá na milióny eur. Avšak vtedy to nestačilo pre záchranu firmy. Predaju spoločnosti zabránili akcionári, ktorí tvrdili, že predať značku by bola chyba. Mali pravdu. Čoskoro na to sa zrodilo BMW 1500, kompaktný sedan pre rodinu so športovými vlastnosťami. Začala sa éra cenovo dostupných rýchlych áut, ktorá vyniesla BMW na piedestál.
 

BMW kabrio a športové

Zdroj: www.startitup.sk


Chcete vedieť viac? Pozrite si históriu BMW v "kocke".
 

Dnes vám značka BMW evokuje nadčasové technológie, pokrok, štýl, eleganciu a luxus. Pokiaľ ho nemáte a chcete si ho požičať, v našom vozovom parku nájdete dva modely áut BMW 535 D a BMW 740 XD. Rovnaký výkon, rovnaká kategória, rovnaká cena prenájmu auta. Obe majú isofix, tempomat i NAV. Ako sa teda rozhodnúť? BMW 740 XD má pre vás väčší batožinový priestor. Taktiež je pre vás vhodnejší, ak preferujete parkovaciu kameru pred senzormi.

A na záver už len drobná spomienka z reklamných vojen medzi BMW a inými výrobcami automobilov. Pamätáte si, na kampaň od Mercedesu: "Prečo nie bavorák? Lebo Medveď.” Fanúšikovia BMW odpovedali takto: “Prečo BMW? Lebo my v zime nespíme!” :) 

*MK*