ako umyť auto bez jediného škrabanca

21.8.2018

 
Úvod > Blog > Ako umyť auto bez jediného škrabanca
umývanie auta


V autoumyvárke alebo radšej ručne? Je bezpečné používať vapku? Stačí mi Jar a kuchynská hubka na odstránenie hrubej špiny? Ako často treba auto navoskovať? Na tieto a milión ďalších otázok sme sa rozhodli vám odpovedať. Ničí autoumyváreň skutočne lak? Ako najšetrnejšie umyť auto doma? A akých chýb sa najčastejšie dopúšťame? Poďme na vec.
 

Pohodlie autoumyvárky vs. fasáda vášho auta

V roku 2014 sa chlapci z Auto.cz rozhodli urobiť vlastný experiment na Škode Citigo. Stav laku bol po štyritisíc prejdených kilometroch a ôsmich ručných umytiach vo veľmi dobrom stave bez viditeľných poškodení. V rámci experimentu, chceli zistiť rozdiel v poškodení laku po 80 umytiach. Ľavú polovicu auta umývali v automatickej umývacej linke, pričom pravú stranu počas toho chránila monomerická fólia. Následne pravú polovicu podrobili 80 cyklom ručného umývania. Tipnete si, ktorá strana bola umývaná v autoumyvárni?
 

experiment s automyčkou

Zdroj: auto.cz
 

Presne tak. Tá vpravo. Obvykle staré, ale hlavne tvrdé kefy ničia lak a spôsobujú škrabance. Určite nechcete platiť za pravidelné znehodnocovanie vášho auta, či? Využívanie autoumyvárne je lákavé kvôli rýchlosti a pohodliu. Daň za váš komfort je postupne ničená fasáda vášho auta. Čo sa ukáže ako problém hlavne pri následnom predaji. Takže, ako umyť auto šetrne? Predsa ručne. A dnes vám ukážeme ten najlepší postup. Ale ešte predtým, si prečítajte zásady umývania, resp. 3 chyby, ktorých sa najčastejšie dopúšťame.
 

Chyba č. 1: Umývame auto Jarou a kuchynskou hubkou.

Veľký omyl. Pre dobro vašej karosérie sa vyhnite tradičným kuchynským čistiacim prostriedkom, ktoré obsahujú agresívnu chémiu. Využite radšej špeciálnu autokozmetiku (osvedčili sa nám napr. Autoglym či Auto Finesse). Autokozmetika síce stojí viac než obyčajný saponát, ale neublíži vášmu omnoho drahšiemu autu. A čo kuchynská hubka? Malá a nevinná? Ďalšia nesprávna domnienka. Na povrch auta pôsobí ako drôtenka. Použite radšej špongiu alebo umývaciu rukavicu na auto.

Chyba č. 2: Šetríme vodou.

Určite je rozumné zatvárať kohútik počas umývania zubov. Pri umývaní auta však nič nie je dôležitejšie ako čistá voda. A tiež čisté “náradie”. Všetky handry a kefy, ktoré používate pri umývaní si vopred prepláchnite, aby ste zaschnutou špinou nepoškodili lak. Na (obvykle najšpinavšie) kolesá použite osobitnú hubku, prípadne mäkkú kefu. Kolesám neublíži.

ako umyť auto doma
 

Chyba č. 3: Postupujeme nesprávne.

Niektorí robia pri umývaní auta plné zvislé pohyby, čím prenášajú nečistoty z najšpinavšieho spodku vozidla hore, a tak si dobrovoľne poškodzujú lak. Odporúčame vám začať na streche a postupovať vodorovnými pohybmi smerom k podvozku.
 

Najbezpečnejší postup pri ručnom umývaní auta

 

1. Zložte si z rúk prstene, hodinky či náramky.

Vlastne čokoľvek, čím by ste mohli auto nevedomky poškriabať.


2. Zoberte si vapku a odstráňte hrubé nečistoty.

Efektívne - pomocou rotačnej trysky. Prúd vody držte minimálne 30 cm od auta, aby ste nenarobili viac škody ako osohu.

umývanie auta vapkou


3. Pripravte si dve vedrá.

V jednom bude čistá voda a v druhom voda s autošampónom. V čistej vode si vždy vyžmýkate hrubú špinu a v šampónovej sa zbavíte drobných nečistôt. Takýmto spôsobom sa na auto opätovne nedostáva špina, ktorú ste už raz umyli. Mimochodom, špina sa usadzuje na dne kýbla, preto sa vyhnite hlbokým ponorom. :)
 

4. Auto je umyté. Ideme ho vysušiť.

Prečo? Nemôžem ho nechať preschnúť na slnku? Nuž, môžete, ale všetky tie drobné kvapky by sa na povrchu auta premenili na drobné fľaky. Ich viditeľnosť závisí od tvrdosti miestnej vody, ale i od farby auta. Nenechajte nič na náhodu a radšej ho vyutierajte do sucha jemnou utierkou
 

5. Poslednou fázou je voskovanie.

Podľa odborníka stačí voskovať auto raz za pol roka, aby bolo dostatočne chránené. Že, ste to nikdy neskúšali? Nie je to až také komplikované. Ručné voskovanie je účinnejšie a aj dlhšie vydrží než vosk z automyčky. Odporúčame vám nanášať vosk penovým aplikátorom. Nesaje tak veľmi ako hubka, a preto využijete maximum produktu. Krúživými pohybmi rozotrite po povrchu tenkú rovnomernú vrstvu vosku. Nesnažte sa ho vmasírovať do auta, iba jemne prechádzajte po povrchu. Po nanesení ho nechajte zaschnúť. Zaschnutý vosk spoznáte tak, že keď prejdete prstom, uvidíte viditeľnú stopu. V tomto bode môžete zvyšok vosku rozotrieť utierkou z mikrovlákna alebo z bavlny. A wuala. Leskne sa. :)

sušenie auta

 
Pokiaľ sa vám nechce umývať vaše auto doma, môžete ho zveriť do rúk profesionálom. V závislosti od lokality si za kompletné umytie exteriéru pýtajú dvojnásobok sumy (a často aj viac), ktorú by ste zaplatili v autoumývačke.
 

Umývanie v lete vs. v zime

Na jeseň a v zime vám odporúčame umývať auto častejšie. Suché a (ešte horšie) mokré lístie, posypová soľ a špina z ciest sa naň lepí kade-tade. Môže poškodiť váš lak a auto je v zime náchylnejšie na koróziu. Dokonca aj zospodu. Podvozok by ste mali čistiť hlavne v sychravom období. Cez leto vám ho stačí umývať, iba pokiaľ jazdíte po zablatenej alebo veľmi prašnej vozovke. 
 

Kedy sa o umývanie nemusíte starať?

No predsa pokiaľ si auto požičiate. :) Celý servis okolo auta vrátane umývania vybavíme za vás a vy sa len vozíte.
 

*MK*